رئیس ادارۀ تعلیمات تخنیکی و مسلکی«بیش از ۳۰۰ مکتب و انستیتوت تخنیکی ومسلکی در کشور ایجاد شده است»

haroon
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۲/۳ - ۱۴:۲۴
he+df+dt

ادارۀ تعلیمات تخنیکی و مسلکی به منظور بهبود کیفیت تعلیمات تخنیکی و مسلکی، در زمینه های اصلاح نصاب تعلیمی، بهبود ظرفیت استادان و فراهم نمودن تجهیزات، فعالیت های اساسی انجام داده است.

محترم ندیمه سحر، رئیس ادارۀ تعلیمات تخنیکی ومسلکی، عبدالحمید اکبر، معاون امور آکادمیک و محمد ادریس اعظم، معاون مالی و اداری،  جلال‌الدین عطایی، رئیس پلان و ارزیابی و محمد فیهم شریفی، رئیس دفتر مقام ادارۀ تعلیمات تخنیکی و مسلکی که روز سه شنبه در برنامه "حسابدهی حکومت به ملت" در مرکز اطلاعات ورسانه های حکومت حضور یافته بودند،  محترم ندیمه سحر، رئیس ادارۀ تعلیمات تخنیکی و مسلکی افزود: نصاب تعلیمی رشته های مختلف قابلیت محور شده و در مطابقت با استندردهای شغلی بازار کار همسو گردیده ومیکانیزم ارزیابی قابلیت های معلمان انکشاف یافته است.

بانو سحر گفت که برای ارتقای ظرفیت استادان و کارمندان اداری، آموزش های کوتاه مدت داخل خدمت در رابطه با روش تدریس و برنامه های آموزشی در عرصه های نظارت و مدیریت صنف برای ۲۸۵۰ معلم در ولایات برگزار شده است.

وی گفت که شمار مکاتب تخنیکی و مسلکی دولتی از ۴۲ باب به ۳۰۱ باب توسعه یافته، شمار شاگردان از ۱۵ هزار تن به بیش از ۶۴ هزار تن افزایش یافته و شمار معلمان از ۲۶۰۰ تن به بیش از ۴ هزار تن رسیده است.

برای تمام رشته های موجود نصاب تعلیمی و مواد درسی تهیه گردیده و در برنامه های آموزشی سه ساله و دو ساله تطبیق می گردد.

سحر همچنان گفت که ۱۲۹ مکتب و انستیتوت برای ۳۳ مراکز شهری ولایات و ۱۷۲ مکتب و انستیتوت در ۱۵۶ ولسوالی ایجاد گردیده است

اکثریت مراکز تعلیمی کثیرالرشتوی بوده و دارای رشته های مطابق به نیاز بازار ولایت و ولسوالی می باشد.

۱۰ باب مکتب برای اطفال با نیازهای خاص ایجاد گردیده است که شاگردان نابینا و ناشنوا را از صنف اول الی دوازدهم، آموزش می دهد.

رئیس اداره تعلیمات تخنیکی ومسلکی در باره برنامه های این اداره در سال ۱۳۹۸ گفت که انکشاف و بازنگری ده رشته نصاب تعلیمی، تألیف ۱۵۶ کتاب درسی و دیزاین ۶۹ عنوان کتاب و مواد ممد درسی شامل پلان سال ۱۳۹۸ می باشد.

همچنان ۷۸عنوان کتب درسی به تیراژ ۳۸۳۷۰۰ جلد و ۱۰۰۰ جلد کتب رهنمای معلم چاپ و توزیع خواهد شد.

او گفت که پروسه استخدام بست های معلمان سرعت می یابد و براساس طرزالعمل جدید معلمان مسلکی و با قابلیت ها و مهارتهای عملی، استخدام و توظیف می گردند.

 

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۸/۵/۶ - ۱۸:۵
Background image

کنفرانس ملی تحقیق و آموزش، تحقیق، ترویج و اقتصاد زراعت برکزار شد

ادارۀ تعلیمات تخنیکی و مسلکی با همکاری ادارۀ انکشاف بین‌المللی امریکا،  کنفرانس ملی آموزش، تحقیق، توسعه و اقتصاد زراعتی  را با اشتراک و حضور  کارشناسان به منظور بحث روی پالیسی و همکاری. . .

شنبه ۱۳۹۸/۵/۵ - ۱۷:۴۶
Background image

امضای ۶ تفاهمنامه همکاری ادارۀ تعلیمات تخنیکی و مسلکی با ارگانهای دولتی و خصوصی

ادارۀ تعلیمات تخنیکی و مسلکی، با مسوولان وزارت امور داخله، پوهنتون کابل، ادارۀ انکشاف زون پایتخت، پوهنتون پلی‌تخنیک کابل، اتحادیه موبل و فرنیچر شهرکابل و مؤسسۀ ملی افغان‌ها برای آموزش. . .

BACK TO NEWS